Amennyiben a rendszeres próbálkozások ellenére sem tud teherbe esni a nő, ez arra készteti, hogy komolyan elgondolkodjon a jelenlegi helyzeten, és megkeresse a meddőség okát
Általában egy ilyen diagnózist 12-24 hónapos rendszeres és védekezés nélküli szexuális tevékenység után állapítanak meg fogamzásgátlók alkalmazásának használata nélkül
A női reproduktív rendszer összetettebb, mint a férfiaké
A meddőség egyik formája a visszatérő vetélés vagy szülés, amely méhen belüli halálhoz vezet.
A probléma sajnos széles körben elterjedt. A nők meddőségének típusai egyes esetekben a meddőség okai bizonytalanok lehetnek, ha a partnereknek termékenységi problémái vannak.
Ez idővel megoldódhat, de a kezelést a lehető legkorábban el kell kezdeni. Szerencsére számos kezelés áll ma már rendelkezésre, amelyek segítenek valóra váltani a szülői álmot.
Statisztikailag minden hatodik pár tapasztal női/férfi meddőséget vagy mindkettőt.
A meddőség 2 fő típusa:
Elsődleges – a nő még soha nem volt terhes.
Másodlagos – terhességek történtek, de nem tudták megmenteni, vagy nem lehetett újra foganni. A statisztikák szerint 100-ból 60 esetben az elsődleges női meddőség okai az endokrin rendszer, különösen a pajzsmirigy munkájában rejlenek; másodlagos – a nemi szervek átvitt fertőző betegségeiben.
Létezik egy „abszolút” meddőség kifejezés, amikor a nőnek nincs méhe vagy petevezetéke. Ez a probléma IVF-el megoldható. A nők 65%-ánál abortusz miatt merültek fel nehézségek a gyermekvállalásban. Az ok a petevezetékek elzáródásában rejlik.
A meddőség jelei nőknél
A hosszú és fájdalmas rendszertelen menstruáció, a közösülés során fellépő fájdalom, az alsó hasban jelentkező kellemetlen érzés a női meddőség fő jelei. Ezenkívül gondosan mérlegelni kell az egészségi állapotát és orvoshoz kell fordulni, ha ilyen tüneteket észlel:
a testtömeg változása (növekedés vagy csökkenés);
bőrproblémák (akne, kiütések, fokozott zsírosodás); túlzott szőrösödés;
A lányoknál a meddőség gyakori jele a medencei fájdalom. Ezek a jelek nem feltétlenül egy betegség jelenlétére utalnak, de a szervezetben jelentkező problémákat jelzik. Ezeket és a nők meddőségének egyéb jeleit nem szabad figyelmen kívül hagyni.
A nő petefészkében petefészek tüszők vannak az evolúció különböző szakaszaiban. A legérettebb tüsző minden hónapban petesejteket bocsát ki, ezt a folyamatot ovulációnak nevezik. A petevezeték fogja meg – az a szakasz, amelyben a férfi spermája befolyásolja a terhesség bekövetkezését. A méhen keresztül a petevezetékbe kell jutnia, ahol a hímivarsejtek találkoznak és megtermékenyítik a petesejtet.
Ezután áthalad a petevezetéken, beültetve a méh nyálkahártyájába. Meddőség akkor fordul elő, ha ezen események bármelyike nem következik be vagy megszakad.
Figyelem: sok esetben a gyermekfogantatással kapcsolatos problémák csak a női meddőség okaihoz kapcsolódnak, de a férfi meddőség sem zárható ki. Ha a terhesség több mint 12 hónapig késik, hasznos, ha a partner spermaelemzést végez, hogy megbizonyosodjon arról, normális állapotban van, és a sperma minősége jó.
Tényezők, amelyek csökkentik a teherbeesés esélyét
Veszélyben vannak az endokrin és idegrendszeri rendellenességekkel, nőgyógyászati patológiákkal és szerzett betegségekben szenvedő nők.
Ebben a folyamatban az életmód és a rossz szokások lehetnek jelen. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által végzett nemzetközi tanulmány szerint a női meddőség leggyakoribb okai a következők:
- ovulációs rendellenességek;
- a méhnyak patológiája;
- szexuális úton terjedő fertőzések;
- policisztás petefészek állapotok;
- endometriózis (legfeljebb 15%);
- kismedencei összenövések (12%);
- petevezeték anomáliák vagy elzáródás (11%);
- hiperprolaktinémia (7%); korai menopauza.
- Tekintsük meg részletesebben a nők meddőségének fő okait.
Problémák az ovulációval
A női meddőséghez vezető leggyakoribb tényező az ovulációval kapcsolatos problémák. A sikertelenül anyává válni próbáló nők körülbelül 25%-a szembesül ezzel a jelenséggel. A meddőség fő megnyilvánulása a nő saját képtelensége a fogantatásra.
A menstruációs ciklus hiánya az ovulációval kapcsolatos problémákat jelez. A női meddőséghez vezető mechanizmusok jobb megértése, a helyes diagnózis felállítása és a célzott kezelés kiválasztása érdekében hasznos tudni, hogy minek kell történnie a terhesség megállapításához.
Ha egy nőnek hiányzik vagy rendszertelen a menstruációja, valamint túlsúlyos vagy alultáplált, vagy kórosan sovány, az ovuláció nem következik be. Az ovulációval járó meddő nőket általában gyógyszeres kezeléssel eliminálják. Az orvos választja ki a kezelést a laboratóriumi vizsgálatok és az ultrahang eredményei alapján.
Petevezeték elzáródás
A vetélések, műtétek és betegségek következtében a petevezetékeken összenövések képződnek, amelyek elzáródáshoz vezetnek. A nemi közösülés során a spermiumok nem tudják bejárni a petesejt megtermékenyítéséhez szükséges utat. A sikertelenül teherbe esni kívánó nők körülbelül 20-25%-a szembesül ilyen problémával.
Még ha megtermékenyítés meg is történt, az elzáródás megnehezíti az embrió megfelelő fejlődését és a méhüregbe történő beültetését. A probléma gyógyítható műtéttel vagy in vitro megtermékenyítési eljárással.
Endometriózis
Az esetek 50% -ában a nők meddősége endometriózis miatt következik be. A betegséget a méh üregét bélelő szövet növekedése jellemzi. Az endometriózist erős, fájdalmas és rendszertelen menstruáció jellemzi, ami szöveti hegesedéshez és összenövésekhez vezet.
Daganatok
A meddőség 5-10% -ában a rostos daganatok (leiomyomák és miómák) „bűnösek” – jóindulatú daganatok, amelyek kötő- és izomszövetből állnak. Benőnek a méhbe és lefedik a körülötte lévő teret, a csövek elzáródásához vezethetnek, megakadályozzák a spermiumok mozgását, az embrió beágyazódását.
A mióma kialakulásához vezető pontos okok nem ismertek. A tünetek száma, méretük és elhelyezkedésük miatt jelentkeznek. A kezelést gyógyszerek, sebészeti módszerek, hormonterápia alkalmazásával gyógyítják.
Életkor
Ez a petesejt a minőségével és mennyiségével függ össze. Egy 20-30 év körüli egészséges nőnek havonta 25-30% esélye van a fogantatásra. 35 év után 10%-ra csökken, nehezebb a terhesség, gyakrabban fordulnak elő vetélések. Ha a terhesség ezen kor után következik be, megnő a magzat veleszületett fejlődési rendellenességeinek vagy az anya terhesség alatti expozíciójának kockázata.
A szexuális anamnézisben szerepelnek a szexuális úton terjedő fertőzések, például a chlamydia vagy a gonorrhoea. Károsíthatják a petevezetékeket és a reproduktív traktus más szegmenseit, ami hatással vannak a terhességre.
A termékenységi problémákat okozó szexuális úton terjedő fertőzések fertőzésének kockázata nő, ha védekezés nélkül létesít nemi kapcsolatot különböző partnerekkel.
Fontos tudni ezt a szempontot a meddőség lehetséges okának megelőzésére
Rossz szokások: dohányzás és alkohol
Ahogyan a toxinok káros hatásait más kórképekben is felismerik, úgy bizonyították, hogy a rossz szokások meddőséget okozhatnak. A dohányzás károsítja a méhnyakot, a petevezetékeket, növeli a méhen kívüli terhesség vagy a vetélés kockázatát.
Úgy gondolják, hogy az oxidáló hatású anyagok felszabadulása a petefészkek idő előtti öregedéséhez és gyors kimerüléséhez vezet.
A meddőségi kezelés megkezdése előtt abba kell hagynia a dohányzást.
Diagnózis és kezelés
A nők meddőségének egyes tünetei nem elegendőek a diagnózis felállításához. Szükséges a nőgyógyász konzultációja. Az orvos felméri az egészségi állapotot, a termékenységet (a terhességek megléte, száma, lefolyása, kimenetele), megállapítja a családi és örökletes tényező jelenlétét, a menstruációs ciklus jellegét.
A nőgyógyász különböző vizsgálati módszereket ír elő: endoszkópos; radiológiai; laboratórium;
Nagy jelentősége van a vizelet és a vér hormontartalmának. Az elemzés minden nőnek kell, aki anyává szeretne válni. A hormonális teszteket széles körben használják, amelyek lehetővé teszik a reproduktív rendszer egyes részeinek állapotának pontos meghatározását, a gyógyszerek szedésére adott válaszát.
Mik lehetnek az alternatív megoldások a női meddőségre Magyarországon?
A Pranagarden.hu oldalon várják a betegeket.
A PRANAGARDEN elhivatott többek között a női meddőség iránti küzdelemben, innovatív babaváró termékekkel
A női meddőség elleni küzdelemben a Pranagarden felvette a harcot és számos szakemberrel karöltve igen hatékony termékekkel várja a babát váró nőket.